امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > مقایسه وابستگی و پنج عنصر شخصیتی


  چاپ        ارسال به دوست

مقایسه وابستگی و پنج عنصر شخصیتی

 


نوشته : سوده رحمانی(
Soudeh Rahmani) ، مسعود غلامعلی لواسانی (Lavasani Gholamali Masoud  )

خلاصه

هدف از این مقاله مقایسه احساس بی قراری و درک پنج عامل مهم شخصیتی بین معتادان به اینترنت و کاربران عادی آنست. ازبین 179 دانشجوی دوره لیسانس دانشگاه تهران (109 دختر و 70 پسر)  بصورت خوشه ای و با محدودیت 29 نفر از هر جنسیت در هر گروه مورد بررسی قرار گرفتند. در این راه از نرم افزار های  IAT، SSS-V  و  NEO-PI-R استفاده گردید. با توجه به یافته ها بی قراری عدم دسترسی در وابسته ها بطور مشخص با بی قراری در غیر وابستگان به اینترنت متفاوت بود (P<0.001) . وابستگان به اینترنت بطور مشخصی از نظر جستجوی موارد مهیج و ترسناک (P<0.05 ) در رده بالاتری بودند و آمادگی برای افسرده و ضربه های احساسی (P<0.001)در سطوح بالاتری قرار داشتند.


 

 

The comparison of sensation seeking and five big factors of personality between internet dependents and non-dependents

Soudeh Rahmani

Masoud Gholamali Lavasani

Abstract

The purpose of this study was to compare sensation seeking and five big factors of personality between internet dependent and non-dependent users. Hence, sample of 179 undergraduate students (109 female and 70 male) were selected from University of Tehran using cluster sampling and based on upper and lower limits, 29 students from each group were investigated. IAT, SSS-V and NEO-PI-R were used as instruments. According to the findings, sensation seeking of internet dependents was significantly (P<0.001)  different  from  non-dependents.  Internet  dependents  showed  significantly  higher  scores  on  subscales  of  thrill  and adventure seeking (P<0.05), disinhibition and boredom susceptibility (P<0.001) compared with non-dependents.

 

 

 


٢٢:٤٥ - 1397/09/30    /    شماره : ١٠٨١٠    /    تعداد نمایش : ٥٠١خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد