امام سجاد(ع) می فرماید: حقِ مادر این است که بدانی او تو را حمل کرده است، به گونه ای که هیچ کس فردی را این چنین حمل نمی کند؛ از شیرة جان خودش برای تو صرف کرده است، که هیچ کس این کار را برای تو نکرده است و جز مادر، کسی اینگونه دیگری را غذا نمی دهد؛ در نگهداری تو با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست خود و با تمام قدرت کوشیده است و این تکالیف را با خوش حالی و بی منّت انجام داده است و در این راه همة سختی ها و غم و غصه ها را بر خود هموار کرده است تا هنگامی که دست توانای آفریدگار تو را از شکم او بیرون آورد و متولد شدی؛ خودش تشنه باشد، اما تو را سیراب کند؛ خودش زیر آفتاب سوزان بماند، ولی تو را در سایه نگه دارد؛ راضی بوده است برای آسایش تو از خواب خود چشم بپوشد و آسایش تو را به قیمت رنج و ناراحتی خودش فراهم سازد. رَحِم او جایگاه رشد و دوران جنینی تو بوده است؛ و دامن او بسترِ آسایش تو و پستانش منبع آب و غذای تو و جان او سپر بلای تو بوده است. آیا تو آن قدرت را داری که به شایستگی سپاس او را بگزاری و از او حق شناسی کنی، بجز این که خدا تو را در این راه مدد کند؟ پس به قدر خود از او سپاسگزاری کن.
منو اصلی
اخبار > مَنْ أُعْطِيَ أَرْبَعاً لَمْ يُحْرَمْ أَرْبَعاً مَنْ أُعْطِيَ الدُّعَاءَ لَمْ يُحْرَمِ...


  چاپ        ارسال به دوست

چهار ارزش برتر

مَنْ أُعْطِيَ أَرْبَعاً لَمْ يُحْرَمْ أَرْبَعاً مَنْ أُعْطِيَ الدُّعَاءَ لَمْ يُحْرَمِ...وَ قَالَ [عليه السلام] مَنْ أُعْطِيَ أَرْبَعاً لَمْ يُحْرَمْ أَرْبَعاً مَنْ أُعْطِيَ الدُّعَاءَ لَمْ يُحْرَمِ الْإِجَابَةَ وَ مَنْ أُعْطِيَ التَّوْبَةَ لَمْ يُحْرَمِ الْقَبُولَ وَ مَنْ أُعْطِيَ الِاسْتِغْفَارَ لَمْ يُحْرَمِ الْمَغْفِرَةَ وَ مَنْ أُعْطِيَ الشُّكْرَ لَمْ يُحْرَمِ الزِّيَادَةَ .

قال الرضى و تصديق ذلك كتاب الله قال الله فى الدعاء ادْعُونِى أَسْتَجِبْ لَكُمْ و قال فى الاستغفار وَ مَنْ يَعْمَلْ سُوءاً أَوْ يَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ يَسْتَغْفِرِ اللَّهَ يَجِدِ اللَّهَ غَفُوراً رَحِيماً و قال فى الشكر لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ و قال فى التوبة إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللَّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوءَ بِجَهالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِنْ قَرِيبٍ فَأُولئِكَ يَتُوبُ اللَّهُ عَلَيْهِمْ وَ كانَ اللَّهُ عَلِيماً حَكِيماً.

آن کس را که توفیق دعا دادند، از پذیرفته شدن محروم نماند: و آن را که توبه روزی کردند، از قبول شدن محروم نشد؛ و آن کسی را که آمرزش خواستن و استغفار نصیب شد، از بخشودگی و آمرزش محروم نگردید، و آن کس را که شکر و سپاس یاد دادند، از فزونی نعمتها محروم نکنند.

(سیدرضی رحمه الله) میفرماید: و گواهی بر این فرمایش کتاب خدای تعالی است که دربارهی دعا میفرماید" مرا بخوانید مرا تا شما را بپذیرم" و در مورد استغفار و آمرزش خواستن، فرموده است" آن کس که مرتکب کار زشتی شود یا بر خود ستم کند، سپس استغفار نموده و از خدا طلب آمرزش کند، خداوند را بخشنده و مهربان مییابد" و دربارهی سپاس و شکرگزاری فرموده است: "اگر شکرگزار بودید و سپاس گفتید برای شما زیاد می-کنم" و دربارهی توبه و بازگشت حقیقی بندگان به سوی خدا فرموده است: "توبه یا بازگشت به خدا برای کسانی است که از روی نادانی کار زشتی میکنند، سپس زود باز میگردند؛ خداوند بر اینان میبخشاید و خداوند دانا و حکیم است"Amir al-muminin, peace be upon him, said : He who is bestowed four things is not deprived on four things: he who is allowed to pray is not deprived of the response to it; he who is allowed to offer repentance is not deprived of its acceptance; he who is allowed to seek forgiveness is not deprived of forgiveness; and he who is allowed to be grateful is not deprived of furtherance of favours.

as-Sayyid ar-Radi says: This is confirmed by the Book of Allah. Allah says about praying: "Call Me, I will answer you" . Allah says about forgiveness: "And whoever commits a sin, or wrongs his own self and thereafter seeks pardon of Allah, shall find Allah forgiving and merciful" He says about gratefulness: "If you be grateful I will increase (my favours) to you" . He says about repentance: "Verily, repentance (acceptable) with Allah is only for those who do evil ignorantly and then turn (to Allah) soon (after); these (are those) Allah will turn (merciful) to them; and Allah is All-knowing, All-wise" .


٢٣:١٥ - 1397/09/25    /    شماره : ١١٠٣٣    /    تعداد نمایش : ٦٨١خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد