معرفی بهداشت،ایمنی،محیط زیست

امور بهداشت صنعتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی

یكي از مهمترين اهداف صنايع بزرگ، توليد بيشتر و با کيفيت در سايه توجه به مسائل بهداشت، ايمني و محيط زيست، داشتن نيروي كاري سالم، محفوظ از بيماريها و حوادث شغلي و محيطي عاري از آلاينده‌ها مي‌باشد.

در شرکت ملی صنایع پتروشیمی توجه به بهداشت، ایمنی و محیط زیست جزو مسئولیتهای عمومی این شرکت بوده و با توجه به ماموریت سازمانی، توسعه برای زندگی بهتر را آرمان خود قرار داده و در این راستا درصدد است تا با ایجاد محیطی امن و عاری از آلودگی، تمامی حوادث و اثرات سوء بر افراد، محیط زیست و تاسیسات را حذف و با بهبود فرآیندها، تولید محصولات با کیفیت عالی را تضمین ­نماید.

حفظ سلامت نيروي انساني، به عنوان اصلي ترين عامل توسعه، در برابر آلاينده هاي مختلف موجود در محيط کار در صنايعي همچون پتروشيمي بخاطر ماهيت فرايندي خاص در جهت تحقق آرمان "انسان سالم در محيط کار" و "انسان سالم محور توسعه پايدار" از اهميت زيادي برخوردار است. در اين راستا امور بهداشت صنعتي مديريت HSE شرکت ملي صنايع پتروشيمي در ادامه رسالت عظيم خود در اين زمينه، پس از تدوين و ابلاغ مجموعه الزامات بهداشت کار متناسب با شرايط عملکردی و فرايندی صنايع پتروشيمی و با درنظر گرفتن الزامات ملی و بین­المللی و جذب نيروي انساني مورد نياز، عمده فعاليتهاي خود را بر  اجرا و پياده سازي اين الزامات در کلیه شرکتهاي پتروشیمی متمرکز نمود. بدين منظور با نظارت بر اجراي آنها از طريق مميزيها و بازرسيهاي دوره اي، برگزاري کارگاههاي آموزشی تخصصي براي کارشناسان و همچنين تهيه امکانات سخت افزاري لازم براي موارد فوق الذکر به پيشرفت قابل توجهي در اين زمينه نايل گرديده است.

 

امور ایمنی و آتش نشانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی

تولید " پایدار و ایمن " و پیشگیری از حوادث از اهداف اصلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بوده که بمنظور دستیابی به این هدف عالی، امور ایمنی و آتش نشانی با درک آرمان و رسالت خود و با اعتقاد به صداقت و وجدان کاری و با باور به اینکه آموزش ، پیشگیری و مهارت، عامل اصلی کاهش مخاطرات در مجتمع های صنعتی می باشد؛وظیفه سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر عملکرد ایمنی شرکتها و هلدینگهای صنعت پتروشیمی کشور را بعهده دارد . از آنجائیکه بروز هر حادثه در صنعت علاوه بر صدمات انسانی باعث بروز خسارات مالی ، آسیب به محیط زیست ، آسیب های اجتماعی و حتی خدشه دار نمودن برند و اعتیار شرکتها خواهد شد ، پیشگیری از حوادث از طریق آموزش پرسنل ، بازدید و ممیزی های  دوره ای ، بکارگیری و نظارت بر استانداردهای طراحی ، عملیاتی و ........ جزءماموریت ها و اولویتهای کاری امور ایمنی و آتش نشانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی محسوب می شود .


امور محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هدف افزایش توان و دانش فنی و خود کفایی صنعتی، ایجاد اشتغال مولد و رهایی از صنعت تک محصولی، با شعار "تلاش، آفرینش، بالندگی" مصمم به توسعه این صنعت استراتژیک در راستای دستیابی به توسعه پایدار و همه جانبه می­باشد. لذا در تصمیمات مدیریتی خود جایگاه مهمی برای حفظ محیط زیست لحاظ نموده است، چرا که توسعه بدون توجه به محیط زیست را توسعه ای تک بعدی و آن را ناپایدار و ناکامل می­داند. بدین منظور شرکت ملی صنایع پتروشیمی تنها در صورتی اقدام به احداث واحدهای جدید می نماید که طرح از توجیه فنی ، اقتصادی و زیست محیطی برخوردار بوده و کلیه جنبه­های زیست محیطی بهداشتی و ایمنی در آن لحاظ شده باشد. ضمن اینکه  مجتمع­های تولیدی نیز جهت بهبود وضعیت و رسیدن به استانداردهای ملی وبین المللی، اقدام به اجرای پروژه­های بسیاری نموده اند و این روند تا رسیدن به سطح کاملا مطلوب ادامه خواهد یافت. شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تعهد به استفاده بهینه از منابع و انرژی و احترام به حقوق شهروندان، هدف غایی خود را دور ریز صفر(Zero Discharge) به محیط زیست قرار داده و در این راستا تلاشهای فراوانی نموده است.

 

پدافند غیر عامل و مدیریت بحران شرکت ملی صنایع پتروشیمی

در راستای مصونیت سازی و کاهش آسیب پذیری ناشی از تهدیدات داخلی و خارجی و ایمن سازی تاسیسات صنعت پتروشیمی کشور، امور پدافند غیر عامل و مدیریت بحران شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال ۱۳۸۹تشکیل گردید. از آنجائیکه مجموعه اقدامات غیر نظامی بمنظور افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیتهای ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات در قالب فعالیتهای پدافند غیر عامل تعریف می گردد این شرکت در گام نخست اقدام به طبقه بندی مجتمع های پتروشیمی از منظر حیاتی، حساس و مهم بودن آنها نموده است که مهمترین اهداف این کار، پیاده سازی الزامات و مصوبات پدافندغیرعامل در شرکتهای تولیدی و پروژه های صنعت پتروشیمی  متناسب با ماهیت و وضعیت هر شرکت بوده است .