سوالات متداول

عنوان خدمت : اطلاع رسانی فرصتهای سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی

1-    مراحل صدور موافقت نامه اصولی اجرای طرح­های پتروشیمی چیست؟

     مراحل صدور موافقت نامه اصولی را می­توانید در سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سربرگ مدیریت سرمایه گذاری به آدرس https://nipc.ir/index.aspx?siteid=1&&siteid=1&pageid=3373 مشاهد نمایید.

 

2-    طرح­های مناسب سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی چه طرح­های است؟

      با مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سربرگ مدیریت سرمایه گذاری به آدرس https://www.nipc.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&&siteid=1&pageid=3372می­توانید برشور فرصت­های سرمایه گذاری را دانلود و مشاهده نمایید.

 

3-    چه طرح هایی نیازمند دریافت موافقت اصولی از وزارت نفت می­باشند؟

     کلیه طرح­های بالادستی و میان‌دستی صنعت پتروشیمی که در نظر دارند با استفاده از خوراک­ گاز طبیعی و اتان و پروپان و یا سایر خوراک­های هیدروکربنی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی محصولات شیمیائی و یا پتروشیمیائی تولید کنند و همچنین طرحهائی که به هر نحوی از منابع دولتی استفاده خواهند نمود و یا تائید دولت (وزارت نفت) را برای استفاده از منابع و تسهیلات خاص نیاز دارند، جهت اخذ مجوز و موافقت اصولی اجرای طرح اقدام نمایند.

 

4-    اولین اقدام برای صدور موافقت اصولی اجرای طرح­های پتروشیمی چیست؟

  اولین اقدام ارسال نامه درخواست سرمایه گذاری به مدیریت سرمایه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معرفی طرح مورد درخواست و مراجع به آدرس https://investapply.nipc.ir/account/login  و بارگذاری اطلاعات و مستندات درخواستی در سامانه مذکور می­باشد.

 

5-    چه اطلاعاتی باید در سامانه سرمایه گذاری بارگذاری گردد؟

    لیست اطلاعات و مستندات مورد نیاز برای بارگذاری در صفحه ورود" راهنمای و توضیحات مهم" قرارداده شده است.

 

6-       درصورت آماده نبودن کلیه مستندات چه اقدامی باید انجام داد؟

  در صورت آماده نبودن کلیه مستندات، به منظور تسریع در فرآیند صدور، متقاضیان آن بخش از مدارکی که آماده را بارگذاری نمایند و مابقی مدارک با هماهنگی با کارشناسان مدیریت سرمایه گذاری در حین انجام فرایند درخواست صدور مجوز تهیه و بارگذاری گردد.

 

7-    مدت زمان صدور موافقت اصولی اولیه چقدر است؟

   در صورت تهیه و ارائه به موقع کلیه مستندات درخواستی، پیش بینی میگردد بررسی مدارک ارسالی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی حدود  30 روز کاری به طول بینجامد. لازم به ذکر است صدور موافقت اصولی نیازمند دریافت پاسخ استعلامات از سوی سایر سازمان ها و ارگان ها نیز می­باشد. بدیهی است که مدت زمان کلی صدور موافقت اصولی تابعی از زمان پاسخگویی سایر ارگان­ها نیز می­باشد.

 

8-    چگونه می­توان از مراحل بررسی درخواست موافقت اصولی برای طرح ثبت شده آگاه شد؟

   در هر مرحله از بررسی طرح، نتیجه اقدامات صورت گرفته و پاسخ  بررسی­های انجام شده شامل شماره نامه و تاریخ و نتیجه بررسی از سوی کارشناسان مدیریت سرمایه گذاری در سامانه سرمایه گذاری ثبت و به صورت پیامک و ایمیل برای متقاضی ارسال می­شود.

 

9-    پس از صدور موافقت اصولی چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

     متقاضی موظف است مطابق تعهدات مندرج در موافقت اصولی نسبت به اجرایی نمودن طرح اقدامات لازم را در بازه زمانی مشخص شده (مدت زمان اعتبار موافقت اصولی) به عمل آورد . همچنین پس از صدور موافقت اصولی لازم است متقاضی موافقت اصولی طرح خود را در بخش مجوزهای اجرای طرح سامانه سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور  قرار گیری در لیست طرح­های دارای مجوز، بارگذاری نماید.

 

10-  آیا امکان اصلاح و تغییر اطلاعات پس از بارگذاری مدارک در سامانه وجود دارد؟

  پس از ارسال و بارگذاری اطلاعات و مستندات طرح  با توجه به لزوم بررسی مدارک و اطلاعات توسط کارشناسان مدیریت سرمایه گذاری، امکان ویرایش برای متقاضی وجود ندارد. در صورتی که نیاز به ایجاد هر گونه تغییر / اصلاح اطلاعات  و مدارک بارگذاری شده، این امکان از طریق برقراری تماس با کارشناس طرح در مدیریت سرمایه گذاری و درخواست ایجاد دسترسی مجدد برای تغییر / اصلاح توسط متقاضی فراهم می­شود.

 

11-  در صورت فراموشی نام کاربری و یا گذر واژه آیا قابل بازیابی خواهند بود؟

     کد کاربری از طریق کارشناسان سامانه ( کارشناس طرح در مدیریت سرمایه گذاری ) و گذر واژه توسط خود متقاضی قابل بازیابی می­باشد.

 

12- امکان ثبت چند طرح با یک  پروفایل وجود دارد؟

     هر متقاضی می­تواند با هر پروفایل ایجاد شده اطلاعات چندین طرح را وارد نماید مشروط بر اینکه اطلاعات قبلی ارسال و تایید شده باشد.

 

13-  چگونه می­توان از صحت / تائید اطلاعات وارد شده اطمینان پیدا کرد؟

    اطلاعات و مستندات بارگذاری شده پس از ارسال توسط کارشناسان مدیریت سرمایه گذاری بررسی و در صورت عدم تایید پیامی در خصوص اطلاعات و مدارکی که نیازمند اصلاح می باشند به شماره همراه و ایمیل ثبت شده توسط متقاضی ، ارسال خواهد شد.

 

14-  آیا ارسال نسخه­های کاغذی از اطلاعات و مدارک بارگذاری شده ضرروی  است؟

  متقاضی نیازی به ارسال نسخه کاغذی از هیچ یک از اطلاعات بارگذاری شده در سامانه سرمایه گذاری ندارد. صرفاً جهت اطمینان از ثبت و دریافت مستندات ارسالی توسط کارشناسان مدیریت سرمایه کافی است تکمیل و ارسال مدارک را به مدیریت سرمایه گذاری کتبا اعلام گردد.

عنوان خدمت : تعيين واعلام قيمت محصولات پتروشيمي

1.      آیا راه ارتباطی مستقیم با مدیران و مسوولان شرکت وجود دارد؟  با مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به ادرس  www.NIPC.IRو یا تماس با شماره تلفن شرکت 02184991

2.      از چه طریقی می توان از قیمت محصولات پتروشیمی مطلع شد؟ قیمت محصولات پتروشیمی در روزهای یکشنبه هر هفته از طرق سایت دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در بخش اعلام قیمت هفتگی منتشر می شود.

 

3.      مبنای قیمت گذاری محصولات پتروشیمی چگونه است؟ قیمت پایه هفتگی محصولات پتروشیمی بر اساس فرمول 95% قیمت جهانی ضربدر نرخ تسعیر ارز سامانه نیما تعیین می شود.

4.      خرید محصولات پتروشیمی به چه صورت می­باشد؟ تمامی فروش داخلی محصولات پتروشیمی الزاماً از طریق بورس کالا و مطابق سهمیه بهین یابی قابل انجام است.

5.      نحوه پیگیری مشکلات در تحویل محصولات پتروشیمی چگونه است؟ مشکلات مربوط به تاخیر در تحویل محصولات از طریق شرکت بورس کالا و یا بورس انرژی قابل پیگیری است.

6.       نحوه پیگیری مشکلات مربوط به سهمیه خرید مواد اولیه پتروشیمی چگونه است؟ مشکلات مربوط به سهمیه خرید محصولات پتروشیمی از طریق معاونت امور صنایع وزارت صمت قابل پیگیری است.

عنوان خدمت : تشخیص صلاحیت و رتبه بندی فروشندگان تجهیزات و خدمات پتروشیمی Approved Vendor List

1.      چگونه می توان به لیست های  سازندگان مورد تایید پتروشیمی ( Approved Vendor List) ، لیست مشاوران و پیمانکاران و بازرسان(ACL) دست یافت؟

 با مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به آدرس www.nipc.ir ، قسمت پتروشیمی ایران ، سامانه طرح های پتروشیمی ، لیست شرکتهای تایید شده AVL ، می توان لیست مربوط به  AVL (سازندگان داخلی و خارجی مورد تایید)، ACL (پیمانکاران، مشاوران و شرکتهای بازرسی فنی داخلی)، Side List (لیست شرکتهای سازنده غیر اروپای غربی ، امریکایی، داخلی) را مشاهده نمود.

( لینک مستقیم https://www.nipc.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&&siteid=1&pageid=3414&catid=81 )

2.     چگونه می توان جهت بررسی و عضویت در فهرست منابع مورد تایید شرکت ملی صنایع پتروشیمی درخواست داد؟

 • مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به آدرس www.nipc.ir ، قسمت پتروشیمی ایران ، سامانه طرح های پتروشیمی ، سامانه ثبت درخواست ورود به فهرست شرکتهای موردتایید ( لینک مستقیم https://avl.nipc.ir )

3.     فرآیند بررسی شرکتها جهت عضویت در فهرست منابع مورد تایید به چه صورت می باشد؟

 • خود اظهاری(سازنده داخلی ، مشاور ، پیمانکار،بازرس فنی) از طریق تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی موجود در سایت و بارگذاری مدارک در سایت می باشد.(در فرم باز شده روی گزینه ثبت نام کلیک نموده و پس از تکمیل فرم و ایجاد نام کاربری و پسورد و دریافت ایمیل تاییدیه ، نسبت به تکمیل فرم ها اقدام گردد)
 • خود اظهاری سازنده خارجی از طریق تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی موجود در سایت و ارسال مدارک در سایت می باشد. (در فرم باز شده روی گزینه Non Iranian Companies کلیک نموده و پس از تکمیل فرم و ایجاد نام کاربری و پسورد و دریافت ایمیل تاییدیه ، نسبت به تکمیل فرم اقدام گردد)
 • بررسی درخواست ها توسط کمیته فنی و اعلام نواقص احتمالی مدارک و اعلام نتیجه بررسی در سامانه
 • بازدید از خط تولید سازندگان داخلی
 • حضور سازنده خارجی در جلسه کمیته فنی جهت معرفی محصولات خود(طی هماهنگی نماینده انحصاری خود در ایران)
 • بررسی و بازدید از محل دفتر پیمانکاران، مشاوران و شرکتهای بازرسی فنی
 • اعلام نتیجه بررسی
 • ثبت در لیست مورد تایید مربوطه با عنایت به حوزه فعالیت (لیست ها سالانه بروزرسانی می شود)

4.      آیا تامین کنندگان به منظور درج در فهرست منابع شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارزیابی می شوند؟

خیر .چنانچه تامین کننده ای  نماینده انحصاری یک سازنده خارجی باشد ، می تواند درخواست سازنده مزبور را جهت بررسی از طریق لینک ثبت نام ارسال نماید (طبق توضیحات بند 3)

5.      چگونه می توان به لیست پروژه ها و طرحهای در دست اجرای صنعت پتروشیمی دست یافت؟

 • ارتباط با روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و دریافت کتابچه طرحهای پتروشیمی
 • مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به آدرس www.nipc.ir ، قسمت درباره ما،تماس با ما، راهنمای ارتباط با صنعت

6.      آیا شرکت ملی صنایع پتروشیمی بخش تدارکات یا تامین کالا یا واحد بررسی منابع دارد؟

این شرکت فاقد بخش تدارکات و خرید کالا می باشد بلکه دارای واحد بررسی منابع بوده که متولی ارزیابی سازندگان ، مشاوران و پیمانکاران و ... می باشد و لیست مورد تایید را تهیه نموده و در اختیار کلیه شرکتهای پتروشیمی زیرمجموعه جهت بهره برداری در پروژه ها قرار می دهد.

 

7.مدت اعتبار ارزیابی انجام شده چقدر است؟

در حال حاضر مدت اعنبار ارزیابی ها نامحدود است.

8. آیا شرکت های مشاور و پیمانکاری الزامی به داشتن رتبه از سازمانهای ذیربط دارند؟

بله. شرکت ثبت شده مهندس مشاور  و پیمانکاری در زمینه های مربوط به پروژه های پتروشیمی باشد و دارای رتبه از سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنایع بوده و تجربیات قابل توجه در زمینه های مورد تقاضا داشته باشند

9. آیا داشتن نماینده انحصاری در ایران جهت شرکتهای سازنده خارجی الزامی است؟

بله. در خصوص شرکتهای خارجی با توجه به لزوم خدمات پس از فروش، داشتن نمایندگی انحصاری در ایران یکی از معیارهای قابل توجه ارزیابی می باشد، اینگونه شرکتها در صورت داشتن نمایندگی انحصاری در ایران بایستی مدارک معتبر و رسمی در این خصوص ارایه نمایند

10. مدت زمان فرایند ارزیابی چقدر می باشد؟

مدت زمان بررسی و ارزیابی های فنی، بسته به تعداد متقاضیان، به ترتیب ارسال درخواست و اهمیت تجهیز مورد ساخت داشته و با توجه به محدودیت زمانی و ظرفیت ارزیابی کمیته های تخصصی ذیربط، بر اساس نوبت تخصیص یافته، اقدام خواهد شد.

 

 شرکتهای درخواست کننده باید دارای سوابق و تجربیات کافی (حداقل 3 مورد ) در ایران و مرتبط با فعالیت عنوان شده در تقاضانامه باشد.در مورد شرکتهای سازنده ایرانی و در راستای حمایت از سازندگان توانمند داخلی، در صورت بازدید و تایید گروه تخصصی مربوطه مبنی بر توانایی انجام فعالیت، تعداد موارد قابل تقلیل می باشد.

توجه:

چنانچه شرکتی بعنوان مثال  هم به عنوان سازنده خارجی و هم بعنوان مشاور در خواست خود را در سامانه ثبت می نماید ، می بایست نام کاربری و ایمیل مجزا برای هر یک  ارائه نماید.