سرمایه‌گذاری ساتا(شستان)

معرفی شرکت سرمایه‌گذاری ساتا(شستان)

شرکت سرمایه‌گذاری ساتا در سال 1386 بر اساس ماده 9 اساسنامه سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح به منظور به‌کارگیری سرمایه های این سازمان با هدف ارتقای توان مالی بازنشستگان تشکیل گردید و در تاریخ 11 تیر ماه سال 1387 به شماره 326039 به ثبت رسید و مأموریت اصلی آن ایجاد بالاترین ارزش و سود برای تامین منافع ذی‌نفعان از طریق سرمایه گذاری، ایجاد و توسعه کسب و کار های سودمند با استفاده از توان، دانش سازماني و فراسازماني و فناوری های روز می‌باشد تا با استفاده از فرصت های اقتصادی موجود و با حضور در بازارهای داخلی و خارجی بتواند از طریق ایجاد یا توسعه کسب و کار با تکیه بر دانش و خلاقیت، تولید ثروت نموده و توان اقتصادی مجموعه را در سطوح ملی و بین‌المللی افزایش دهد.

مأموریت شستان

"ایجاد بالاترین ارزش و سود برای تامین منافع ذینفعان از طریق سرمایه­گذاری، ایجاد و توسعه کسب و کار های سودمند با استفاده از توان، دانش سازماني و فراسازماني و فناوری های روز"

فعالیت های شرکت سرمایه‌گذاری ساتا"شستان" در حوزه پتروشیمی، پالایش و نفت و گاز

ساتا هم اکنون سهام ارزشمندی از صنایع پتروشیمی در کشور از جمله پتروشیمی های مارون، آریاساسول، بوشهر، مرجان و مکران را در اختیار دارد لذا قابلیت و استعداد تبدیل شدن شرکت سرمایه گذاری ساتا به برترین شرکت در حوزه پتروشیمی در سطح کشور و یکی از معتبرترین شرکت ها در سطح منطقه وجود دارد. با عنایت به این امر شرکت سرمایه گذاری ساتا"شستان" با هدف نقش آفرینی در اقتصاد ملی سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی را به عنوان مهمترین عرصه فعالیت اقتصادی خود در نظر گرفته و با توجه به قابلیت های منحصر به فرد دانشی و مدیریتی علاوه بر حضور فعال در شرکت های فوق، احداث زیرساخت های شهرک پتروشیمی مکران به عنوان منطقه سوم انرژی کشور و مخازن فاز 2 عسلویه را نیز در دست دارد.

معرفی شرکت‌های حوزه پتروشیمی، پالایش و نفت و گاز شستان

 

شرکت پتروشیمی بوشهر

این مجتمع به مساحت مجموعا 70 هکتار درفاز2 منطقه عسلویه واقع گردیده است و مشتمل بر واحدهاي شيرين سازي گاز ترش، بازيافت اتان، متانول، الفين، پلي اتيلن، اتيلن گلايکول، اسيد استيک و وينيل استات منومر مي باشد.

خوراک مورد نياز مجتمع پتروشمي بوشهر به مقدار324 ميليون فوت مکعب در روز از طريق گاز ترش غني از اتان خروجي برج هاي اتان زدايي فازهاي 6، 7 و 8 تامين مي گردد، که پس از شيرين سازي و بازيابي اتان، 852 هزار تن در سال اتان مورد نياز واحد الفين تامين گرديده و مابقي اتان مورد نياز (به ميزان 468 هزار تن در سال) از فاز 13 پارس جنوبي تامين مي­گردد.

شرکت پتروشیمی مرجان

شرکت پتروشیمی مرجان به عنوان طرح متانول هفتم از جمله طرح­های برنامه پنجم شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که با ظرفیت پنج هزار تن در روز ( معادل 1650000 تن در سال) تحت لیسانس هالدور تاپسو در فاز 2 منطقه عسلویه در استان بوشهر در منطقه انرژی پارس درحال احداث است.

تامین خوراک مورد نیاز داخلی برای توسعه صنایع پایین دستی که موجب تکامل زنجیره تولید، ایجاد ارزش افزوده و نهایتا بالا رفتن سهم صادرات کشور در این صنایع می گردد از مهم ترین اهداف این شرکت است.

شرکت مخازن سبز عسلویه

طرح مخازن متمرکز صادراتی عسلویه بزرگترین طرح ذخیره سازی مواد پتروشیمیایی کشور و در زمینی به مساحت تقریبی47 هکتار، در جنوب شرقی فاز 2 پتروشیمی­های مستقر درعسلویه واقع شده که شامل51 مخزن بوده و برای ذخیره­سازی و صادرات فرآورده­های 16 مجتمع پتروشیمی در فاز 2 عسلویه در نظرگرفته شده است. به‌واسطه طیف گسترده ای از فرآورده­ها، انواع مختلفی از مخازن (از قبیل کروی فشار بالا، برودتی، اتمسفریک با سقف ثابت و ...) در سایت مخازن متمرکز فاز2 ، پیش­بینی شده است.

شرکت توسعه نگین مکران

طرح عظیم شهرک پتروشیمی مکران در ساختگاهی به مساحت بیش از 1200 هکتار با طول تقریبی 4.4 و عرض 2.5کیلومتر در منطقه آزاد چابهار درحال اجرا می‌باشد. موقعیت استراتژیک این منطقه و نزدیکی به بازارهای مصرف بزرگ دنیا از طریق اتصال به آب­های آزاد و توجیهات اقتصادی ناشی از آن اهمیت این پروژه را بیش از پیش محسوس می‌نماید.

این پروژه فرا ملی با هدف توسعه صنعت به ویژه صنعت پتروشیمی در منطقه سیستان و بلوچستان، ایجاد اشتغال و افزایش امنیت ملی و با ماموریت سرمایه‌گذاری در استان سیستان‌و بلوچستان از اوایل سال 1391 آغاز شده است . بندر چابهار کوتاه‌ترین، سهل‌ترین و امن‌ترین راه دسترسی به آب‌های آزاد است.

فاز یک پروژه براساس مجوز 30میلیون مترمکعب گاز متان و دریافت مجوزهای زیست محیطی جهت 6واحد فرآیندی و یک واحد یوتیلیتی در قالب 5 واحدGTO و یک واحد اوره برنامه‌ریزی شده و کلیه زیرساخت‌های لازم شامل امور عمرانی و زیربنایی، سرویس‌‌های جانبی، خطوط لوله انتقال خوراک، کریدور انتقال خوراک و محصولات و نیز مخزن ذخیره‌سازی در دستور کار قرار گرفته است. سایر واحدها در فازهای بعدی برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد.

مجتمع پتروشیمی بدرشرق

مجتمع پتروشیمی بدرشرق با وسعتی در حدود 5/103 هکتار، در شهرک پتروشیمی مکران در منطقه آزاد چابهار واقع شده است. در این مجتمع یک واحد تولید متانول به ظرفیت 5000 تن در روز (1650000 تن در سال) درحال احداث است . فازهای بعدی این مجتمع در راستای اهداف بلند مدت و ازپیش تعین شده، احداث واحدهای MTO و تولید محصولات پایین‌دستی الفین خواهد بود. تکنولوژی واحد متانول از شرکت دانمارکی Haldor Topsoe انتخاب شده و خوراک سالانه مجتمع نیز 1424میلیون مترمکعب گاز طبیعی است.

شرکت SPII

شستان عمده فعالیت های خود در حوزه بازرگانی خارجی را از طریق شرکت SPII دنبال می کند. این شرکت از سال 1393 کار اصلی خود را آغاز کرده است و بطور کلی ماموریت اصلی شرکت جذب سرمایه ها و امکانات به منظور کسب مناسب ترین بازدهی اقتصادی با اولویت صادرات محصولات پتروشیمی و سایر فرآورده های نفتی و تأمین و تدارک طرح های صنعتی می باشد.

حوزه های فعالیت این شرکت در سه بخش به‌صورت زیر تعریف می شود:

· بازرگانی خارجی؛ صادرات محصولات پتروشیمی شامل محصولات مجتمع‌ها و شرکت‌های پتروشیمی متعلق به شستان و همچنین محصولات سایر پالایشگاه­ها و مجتمع‌ها.

· توسعه بازار؛ خدمات تامین مالی پروژه­های مجموعه شستان.

· تجارت؛ بازرگانی، خرید تجهیزات پتروشیمی و سایر موارد مرتبط.

پالایشگاه ستاره سبز سیراف

این پالایشگاه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی سایت 2 عسلویه، مابین فاز13 و فازهای 11و19 احداث میگردد. پالایشگاه ستاره سبز سیراف جزو مجتمع پالایشگاهی سیراف با 8 پلنت است. هدف از این پروژه جلوگیری از خام فروشی در صنعت نفت و گاز کشور، ایجاد اشتغال و استفاده از توانمندی داخلی، کمک به اقتصاد کشور در شرایط تحریم و توسعه فعالیت‌های شستان در بخش پایین دستی صنعت نفت و گاز و پالایشگاهی می‌باشد. مجموع ظرفیت پالایشگاه 60.000بشکه در روز بوده و محصولات اصلی تولیدی طرح نفتا سبک و سنگین، سوخت جت، گازوئیل و LPG خواهد بود.همچنین خوراک پالایشگاه، میعانات گازی می‌باشد.

 مشخصات تماس

 نشانی: ایران تهران خیابان خرمشهر شماره 132- شرکت سرمایه‌گذاری ساتا

 تلفن: 85391062 -85392062

 نمابر: 85391007

 کدپستی: 1533775511

 نشانی ایمیل: info@Shastan.ir

 نشانی وب سایت: www. Shastan.ir