امام علی (ع) «کسی که تقوا را انتخاب کند سختی ها برایش شیرین می شود و فشار مشکلات و ناراحتی ها از او برطرف می گردد و مشکلات پیاپی و خسته کننده بر او آسان می شود و مجد و بزرگی از دست رفته چون قطرات باران بر او فرو می بارد، رحمت بازداشتة حق به او باز می گردد و نعمت های الهی پس از فرو نشستن برای او به جوشش می آیند و برکات تقلیل یافته برای او فزونی می گیرد »
منو اصلی
اخبار > تبریک نامه­ ای تامل برانگیز


  چاپ        ارسال به دوست

دیدگاه سردبیر

تبریک نامه­ ای تامل برانگیز

 


مثل هر سال دیگری، سال 1396 با همه ی فراز و فرودهایش رو به اتمام است. مثل هر سال دیگری برای هر یک از ما در چهار ساحت خانوادگی، شخصی، حرفه ­ای و اجتماعی تلخ و شیرینی­
 های خودش را داشت. اما آنچه مهم است اینکه، هر یک از ما بتوانیم به این سؤال اساسی پاسخ روشنی بدهیم:

آیا زندگی پُر توفیق، دارای روند بهبود مستمر و به پیش رونده­ای، همراه با توازن و تناسب در حوزه­های زندگی خانوادگی، شخصی، حرفه­ ای و اجتماعی داشته ­ایم؟ یا خدای ناکرده خیر؟

کلمه­ ی متوازن و متناسب حائز اهمیت ویژه­ ای است. یعنی ما برای مثال باید همزمان در حوزه­ ی خانوادگی همسری مددرسان و همدل، پدری مهربان و مربی و همراهی در دسترس باشیم. در حوزه­ ی شخصی دارای تناسب اندام و جسمی سالم، شخصیتی متعادل، همراه با ظرفیت تاب­آوری و خویشتن­­داری مورد انتظار باشیم. در زمینه­ ی حرفه ای همکاری درستکار، دانش بنیان و اخلاق مدار با پتانسیل تعامل و کارگروهی بالا و در حوزه­ ی اجتماعی شهروندی مسئول، هوشمند، فعال در فعالیت­ های مردم­ نهاد و عام­ المنفعه و الگویی برای انسان استاندارد اجتماعی باشیم. در عین حال آرامش معنوی، آسایش و رفاه اجتماعی، رونق اقتصادی و اشتغال پایدار را برای پیشرفت همه ی همشهریان و هم وطنانِ مان  بخواهیم.

اینها فقط مثال­ هایی از مسئولیت­ های متناسب و زمینه­ های متوازنِ مورد نیاز برای یک سبک زندگی اسلامی و ایرانی هستند. ما برای دستیابی به چنین الگویی از توفیق الهی، موفقیت و "پیشرفت ما" به صورت همه جانبه و متوازن در زندگی خانوادگی، شخصی، حرفه ­ای و اجتماعی مستلزم تبعیت از یک مدل هفت­گانه هستیم که شامل این موارد است:

1.       تلاش و حرکت: هر موفقیت و پیشرفتی نیازمند تلاش روشمند، هدفمند، باورمند، هوشمند و با درجه­ی بالایی از انگیزش و علاقمندی است.

2.       تفکر: شامل اندیشه­ ورزی های خودمان، مطالعه­ ی آثار دیگران و اندیشه­ ورزی در آن و مشورت گرفتن یعنی سهیم شدن در عقل و تجربه ی دیگران است.

3.       توکل و اتکای به خداوند: تلاش­ های همراستای با اهداف کائنات و با اتکال و مددطلبی از حضرت سبحان بهتر، سریع­تر و مطمئن­­تر محقق می­شود.

4.       توسل به اولیای الهی و الگوبرداری از نمونه­ های موفقبرای ما مسلمانان و معتقدان به باورهای عمیق شیعی حضور در مشاهد مشرّفه و بقاع متبرّکه آرامش معنوی و بستر توفیق طلبی مضاعف می­ شود. از سوی دیگر شخصیت این بزرگواران شامل آثار، اعمال، ادعیه ماثوره از ایشان و حتی تجربه­ های سکوت و صلح آنها بهترین الگو به عنوان نمونه­ های آرمانی برای توفیق الهی، موفقیت و پیشرفت متوازن در ساحت­ های چهارگانه فوق و تناسب بین آرامش معنوی و آسایش رفاهی در آخرت و دنیای ما هستند.

5.       تمرکز: تلاش متفکرانه ی، متوکلانه­ ی، متوسلانه­ ی ما باید با تمرکز بر اهداف مکتوب ما برای هر سال، هر پنج سال، هر ده­سال، هر بیست­وپنج سال، هر پنجاه سال و همه­ ی عمر ما همراه باشد. تمرکز انرژی­ های پراکنده را تجمیع و هم­ افزایی ایجاد می­ کند.

6.       تجسم: برای پیشرفت، موفقیت و کسب توفیق الهی باید پیوسته آن را تصویرسازی ذهنی کنیم و تجسم نمائیم. رفتارهای خود را شبیه­ سازی کنیم و درست مثل زمان محقق شدن اهداف و دستیابی به مقاصد خودمان عمل کنیم. این نوعی پیش­دستی در فتح پیش از موعد اهداف است.

7.       توازن: هفتمین و آخرین عنصر که محوری­ترین اصل این روش برای "پیشرفت ما" و کسب مستمر توفیق الهی می­باشد، توازن است که مکرر بر آن تاکید شد. موفقیت در یکی از زمینه­ های خانوادگی، شخصی، حرفه­ ای یا اجتماعی اگرچه محترم و عزیز است اما اگر به قیمت رهاشدگی سه حوزه­ ی دیگر باشد، نوعی شکست بلندمدت است که اثبات آن مجال دیگری را می­ طلبد.

به یاد داشته باشیم: اهداف ما تا مکتوب نشوند آرزوهایی بر باد هوا هستند. پس برنامه­ ی مکتوب سالیانه و بلند مدت تر در چهار زمینه­ ی فوق داشته باشیم.

به یاد داشته باشیم: مهم این است که شخصی بتواند در روزهای پایان سال، به خودش، خانواده، سازمان، اجتماع، همشهریان و هموطنان خود تبریک بگوید وگرنه سال نیامده و مثل ظرف سربسته را تبریک گفتن جای تأمل دارد.

به قول سهراب سپهری : چشم ها را باید شست / جور دیگر باید دید

اگر چنین باشد دیگر نیازی نیست منتظر بمانیم که سالی برود و بهاری بیاید تا ما باز نوروزی و روز نوی ببینیم  و به هم تبریک بگوییم. چرا ما بمانیم تا نوروزی بیاید  و روز ما را نو کند؟ و چرا ما بمانیم تا عیدی بیاید و ایام ما را مبارک کند ؟ به قول شمس تبریزی: ایام می آید تا به شما مبارک شودایام را مبارک باد از شمامبارک شمایید

و به یاد داشته باشیم: که باید زانو زد اما نه در برابر مشکلات، بلکه در مقابل خدای سبحانِ صمدِ سرمد.

 ارادتمند همه ی شما محمد کرمانی

 

 


١٩:٠٠ - 1396/12/29    /    شماره : ١٢٤٧٠    /    تعداد نمایش : ١٢٧٠خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به سایت ایران اخلاق می باشد