عنوان صفحه

مدیریت برنامه‌­ریزی و توسعه به عنوان یکی از کلیدی‌ترین مدیریت‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی، موظف به سیاست‌گذاری، تنظیم‌گری و تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت صنعت پتروشیمی در راستای توسعه زنجیره ارزش با توجه به اسناد بالادستی از طریق برقراری ارتباط و هماهنگی با سایر سازمان‌ها و شرکت‌های فرعی است.

 سیاست‌گذاری:

  • تدوین و پیشنهاد سیاست‌هایی که شرکت، دولت و مجلس در جهت تشویق و جذب سرمایه‌گذاری برای تحقق اهداف و برنامه‌های کلان صنعت، تصویب و اعمال کنند.
  • از آنجا که سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی عموماً به صورت دستوری نبوده و توسط بخش خصوصی انجام می شود، سیاست‌های تدوین‌شده مشوق‌هایی ایجاد می کند که بر اساس منافع ملی و اقتصادی از نظر محل استقرار و نوع صنایع بخش خصوصی در جهت نقشه راه تدوین شده حرکت‌کند.

تنظیم‌گری:

  • برای حفظ منافع عمومی شامل منافع ملی و کل صنعت پتروشیمی و در راستای جلوگیری از انحصار و ایجاد محیط رقابتی، استانداردهایی برای صنعت تدوین و بر رعایت آنها نظارت می شود.
  • استانداردها ناظر بر مواردی نظیر کنترل هزینه‌های خارجی(externality) در حوزه‌های محیط زیست، ایمنی و سلامت محیط کار، شفافیت و صحت اطلاعات ارائه‌شده به مشتریان و رعایت حقوق آنها، حداقل مشخصات فنی محصولات مختلف می‌باشد.

سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری

  • سیاست‌های اقتصاد مقاومتی  

به منظور دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله، برخی از موارد مرتبط با صنعت پتروشیمی که در این سند ذکر شده‌اند شامل افزایش صادرات پتروشیمی به منظور مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز و همچنین افزایش ارزش‌افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی می‌باشند.

  • تعیین و ابلاغ سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف

در این سند به موضوعاتی از قبیل صرفه‌جویی در مصرف انرژی، لزوم پیشگامی دولت و شرکت‌های دولتی در رعایت الگوی مصرف، همچنین به بهبود روشهای انتقال حامل‌های انرژی و ... اشاره شده‌است.

  • سیاست‌های ارزی 1400 

-         بند (ب) تصمیمات جلسه 214 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورخ 15/ 01/ 1400 در خصوص اصلاح و تکمیل مصوبه جلسه یکصدوهفتادوهفتم موضوع ابلاغیه شماره «90829 مورخ 12/ 08/ 1399 به عنوان جایگزین مصوبه فوق جهت اجرا ابلاغ شده‌است.

-         بر اساس بند 1-1 این مصوبه کلیه صادرکنندگان محصولات پتروشیمي، فرآورده‌هاي نفتي و فولادي مکلفند ارز حاصل از صادرات خود را به بانک مرکزي (سامانه نیما) عرضه کنند. شرکت صنایع پتروشیمی بر حسن اجرای این مصوبه نظارت‌دارد.

  • تصویب نامه هیاًت وزیران به شماره 152536 مورخ 23/12/1399 

این سند با هدف ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رفع نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی، ایجاد اشتغال پایدار و با رویکرد آمایش سرزمینی از طریق اجرای طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی با تأکید بر تکمیل زنجیره ارزش متانول/ پروپیلن تهیه و تصویب شده‌است. موارد مصوب شامل ایجاد زیرساخت های لازم برای احداث پارک‌های اختصاصی تولید پروپیلن و متانول، خطوط لوله انتقال این محصولات و همچنین تخفیف پلکانی در قیمت خوراک‌های گاز و مایع صنایع بالادستی پتروشیمی می‌باشد.