درباره مدیریت تولید

پتروشیمی به عنوان یکی از بخش­ های اصلی صنعت کشور، طلایه دار ایجاد ارزش افزوده در منابع نفت و گاز است. این صنعت به عنوان دارنده مقام اول صادرات غیر نفتی در جهت شکوفایی اقتصادی کشور، توسعه پایدار، بومی کردن فناوری، توسعه صنایع پایین دستی (تکمیلی)، ایجاد اشتغال و .. نقشی اساسی بر عهده دارد. مدیریت کنترل تولید در راستای پیشبرد اهداف کلان صنعت پتروشیمی وظیفه ی نظارت، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های تولید شرکت‌های پتروشیمی و نظارت و هماهنگی بر راه اندازی طرح های صنعت پتروشیمی را بر عهده دارد.

77%
نسبت تولید

به ظرفیت اسمی در سال 99

10%
درصد افزایش

تولید سال 99 به سال 98

23%
افزایش

ظرفیت اسمی در سال 99

99%
درصد تحویل

کود به تعهد در سال 99

مهم ترین عناوین تولید

تاریخچه صنعت پتروشیمی در ایران

 • صنعت پتروشیمی در سال 1342 با بهره برداری از واحد تولید کود شیمیایی مجتمع پتروشیمی شیراز با ظرفیت 48000 تن در سال آغاز به کار کرد و در سال بعد نیز شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأسیس شد.
  1342
 • در مرحله گسترش اولیه و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه این صنعت به اجرا در آمد. از عمده اهداف این دوره، تأمین نیاز داخلی کشور به کود شیمیایی و برخی مواد پایه شیمیایی جدید نظیر دوده، گوگرد، گاز مایع، سود سوز آور، کربنات و بی کربنات سدیم، پی وی سی و مواد نرم کننده پلاستیک با ظرفیت 3959 هزار تن بود. احداث مجتمع های پتروشیمی رازی (شاهپور سابق)، آبادان، پازارگاد، کربن اهواز، خارگ، فارابی (ایران نیپون سابق)، و طرح های توسعه پتروشیمی شیراز و انجام بخش عمده ای از احداث پتروشیمی بندر امام ( ایران ژاپن سابق) حاصل تلاش های این دوره بوده است.
  1342-1357
 • مرحله رکود از سال 1357 آغاز شد و سال های دفاع مقدس تا اواسط سال 1367 را در بر می گیرد که در پی مشکلات ناشی از جنگ تحمیلی، همزمان فعالیت های تولیدی شرکت نیز به حداقل رسید و عملیات احداث بزرگ ترین مجتمع پتروشیمیایی کشور یعنی پتروشیمی بندر امام متوقف ماند. تنها فعالیت عمده در این دوره تکمیل طرح توسعه پتروشیمی شیراز و رسیدن تولید صنعت پتروشیمی به میزان 5517 هزار تن بود.
  1357-1367
 • احداث مجتمع های پتروشیمی بندر امام، اصفهان، ارومیه، تبریز، واحدهای جدید پتروشیمی شیراز، خراسان و اراک در این دوره صورت گرفت و ظرفیت تولید به میزان 15173 هزار تن رسید.
  1367-1378
 • در این دوره واحدهای پارازایلین و MTBE بندرامام، آمونیاک 3 رازی، ملامین خراسان، متانول خارگ و واحدهای جدید پتروشیمی تبریز و پتروشیمی های بوعلی سینا، تندگویان، خوزستان، مارون، کارون، نوری، پارس، آریاساسول، جم، امیرکبیر، فن آوران، بیستون، کرمانشاه، زاگرس، مهر، مروارید، اروند، نویدزرشیمی، شیمی بافت، قائدبصیر، رجال، پلی نار، پلی پروپیلن جم، فرساشیمی، فارابی، پلیمر کرمانشاه، کاویان و شهید رسولی به بهره برداری رسیدند و ظرفیت صنعت پتروشیمی به میزان 57 میلیون تن در سال افزایش یافت.
  1378-1392
 • جهش دوم صنعـت پتروشیمی از سـال ۱۳۹۲ آغـاز شده و مشتمل بر ۴۵ طـرح می باشد. تا پایـان دی ماه سال ۱۳۹۹، تعداد ۲۸ طـرح از طرح های جهش دوم به بهره برداری رسیده اند و ۱۹ طـرح دیگر تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهند رسید. با بهره برداری از این مجتمع ها میزان تولید تا پایان سال 1399 به میزان 79/6 میلیون تن در سال رسیده است.
  1392-1399